Celestron  

Dalekohled jako dárek

Dalekohledy

Tento stručný průvodce je určen jako základní informace všem, kteří se rozhodli svým blízkým zakoupit astronomický dalekohled jako dárek a sami toho o dalekohledech příliš neví.

Kupujete-li dalekohled jako dárek, je třeba zvážit, zda je dárkem pro formu (aby něco bylo), nebo pro radost či zálibu obdarovaného. V prvním případě je lepší od koupě buď úplně upustit, případně nákup pořídit v hypermarketu. V případě vážného zájmu nebo alespoň předpokladu, že obdarovaného nový koníček chytne, prosím, pročtěte následující řádky. Snad Vám napoví, jaký typ dalekohledu koupit a co k němu přidat jako doplňky.

Dalekohled je optický přístroj shromažďující více světla než lidské oko a to tolikrát, kolikrát větší je plocha objektivu oproti lidské zorničce. Astronomické přístroje využívají právě tohoto faktu k tomu, aby lidem ukázaly víc (tedy méně jasné objekty) než jsme schopni vidět neozbrojeným okem. Zvětšení, bombasticky uváděné v letácích a na krabicích je tedy druhotný parametr dalekohledu, daný vlastnostmi objektivu a zpravidla výměnného okuláru. Většinu vlastností určuje tedy objektiv, jeho průměr a kvalita, ať už jej jím čočkový objektiv nebo zrcadlo.

dalekohled C-102 AZ - refraktor f/5 na azimutální montážiHlavní věcí, kterou je třeba si vyjasnit, nač a kde bude dalekohled využíván. Kupujete-li dalekohled někomu, kdo bude ze zápraží chalupy sledovat okolní přírodu a tu a tam jej otočí zvečera na hvězdy, je dobrý dalekohled na azimutální montáži a stativu (otočný ve směru nahoru-dolů a doleva-doprava) a postačí menší průměr (70 až 100mm) dávající menší zvětšení (20 až 100x). Takovým dalekohledem je dalekohled čočkový (refraktor) s krátkým tubusem. Důležité je, aby byl vybaven tzv. převracecím hranolem, tj. aby obraz v něm byl stranově i výškově správně orientovaný. Výhodou je, dá-li za dalekohled připojit fotoaparát. Takovým dalekohledům říkáme pozorovací, spektivy nebo anglickým výrazem spotting scope.

dalekohled Je-li budoucím obdarovaným někdo, kdo bude pozorovat z přesvětleného města např. z balkónu večerní či noční oblohu a jen občas jej zláká podívat se za dne po okolí, lze zakoupit přístroj podobných vlastností, případně následující. Na přesvětlené městské obloze se velmi obtížně vyhledávají i pozorují tzv. deep-sky objekty, tedy mlhoviny, galaxie atp. Pozorovatelné zůstávají tedy zejména jasné objekty - Měsíc, jasné planety, jasné dvojhvězdy či jasné hvězdokupy. Omezující podmínkou bývá prostor, tedy důležitým parametrem bude velikost dalekohledu a snadnost manipulace sním. Asi nejlepší volbou bude dalekohled buď čočkový (refraktor) nebo zrcadlový (reflektor) o průměru 80 až 150mm s delší ohniskovou vzdáleností (800 až 1.000mm), u katadioptrických systémů (kombinovaný zrcadlovo-čočkový systém až 1.500mm) na paralaktické nebo azimutální montáži. Převrácení obrazu již není závadou případně převracecí člen lze dodatečně dokoupit. Při sledování planet či Měsíce větším zvětšením je vhodným doplňkem i motorek pro automatické natáčení za oblohou tzv. hodinový stroj.

dalekohled Dobson StarHopper 203/1200mm Máme-li svého blízkého za zapáleného amatéra, který již delší dobu pozoruje oblohu triedrem (binokulárem), zná ji jako své boty a vyjíždí ven za temnou oblohou, případně bydlí v místě s minimálním osvětlením, bude volba obtížnější i s ohledem na přenositelnost a finanční náročnost. Pro takového fandu lze doporučit již vesměs dalekohled zrcadlový s průměrem zrcadla alespoň 100 až 150mm a více. Dalekohledy jsou buď na Dobsonově (jednoduché a praktické azimutální montáži, ovšem bez možnosti automatického pohonu za hvězdami), nebo na již zmiňované paralaktické montáži. V této kategorii je možná vhodnější dotyčného seznámit se záměrem a přijít si dalekohled vybrat s ním.

dalekohled Zvláštní kapitolu tvoří dalekohledy automaticky naváděné. Jejich dělení z pohledu obchodníka je dvojí. Jednoduché a relativně cenově dostupné osobně považuji za lepší hračku, pro ty, kdož po obloze chtějí rychle a snadno proběhnout. NexStar 80 GT - dalekohled s automatizovaným vyhledáváním Jejich výhodou je skutečně rychlé vyhledávání objektů bez nutnosti znát oblohu, automatické sledování objektu, nevýhodou elektrické napájení (baterie většinou dlouho nevydrží, je nutný síťový adaptér) a na sofistikovaných ovladačích převládá angličtina. Dražší a propracované přístroje jsou pak určeny i skupině pozorovatelů, kteří již svá léta hledání objektů na obloze mají za sebou a nyní si plní svůj vlastní pozorovací program, kde rychlé najíždění zvyšuje "efektivitu" koníčka.

Nenalezli jste ten správný typ pozorovatele - nevadí. Zavolejte a my Vám poradíme, který přístroj by byl nejvhodnější.

Doplňky

Dalekohled není všechno a výběrem vhodného dalekohledu vybavení nekončí, ale většinou pouze začíná. Má-li být balíček objemnější lze doporučit ještě další nezbytnosti, na které by stejně dříve nebo později došlo.

dalekohled Řada okuláru Genuine Ortho vhodných na planetyPo prvním rozkoukání většinou vyvstane potřeba většího zvětšení (na Měsíc atp.). Dalekohledy v kompletech chodí vybaveny jedním až dvěma okuláry tedy jedním až dvěma zvětšeními. Ta jsou výrobci volena jako malá nebo střední. Pro detailní pozorování planet či Měsíce je dobré mít zvětšení mezi cca 100 až 200x podle velikosti dalekohledu, což vyžaduje dokoupit další okulár případně násobící tzv. Barlowův člen. Zde se zaslouží dodat, že zvětšení je poměr ohniskové vzdálenosti dalekohledu (většinou vyznačena na tubusu v milimetrech) a ohniskové vzdálenosti okuláru (vyznačena na okuláru opět v milimetrech).

dalekohled Sada barevných filtrů pro pozorování planetVhodným doplňkem bývají i filtry. Základním filtrem je filtr měsíční. Ten tlumí množství světla vystupujícího z dalekohledu na příjemnou mez. Pozorování Měsíce zejména větším dalekohledem při menším zvětšení bez filtru v období okolo úplňku může být až bolestivé. Měsíční filtry jsou okulárové - šroubují se do okuláru na stranu přivrácenou k objektivu. Dalším vhodným filtrem je filtr sluneční. POZOR - nikdy se nedívejte do Slunce dalekohledem bez speciálního slunečního OBJEKTIVOVÉHO filtru. K nevratnému poničení oka dochází v desetinách sekundy. Nejpopulárnější je dalekohled Astro Solar folie, dodávaná ve formátu A4, ze které se takový filtr snadno dle návodu vyrobí. Pozorování Slunce, slunečních skvrn a dalších útvarů patří k nejvděčnějším neboť Slunce je nejčastěji pozorovatelné. Otočná mapka Dalšími filtry jsou specializované filtry na pozorování z města, potlačující záři oblohy a rozptýlené světlo pouličních lamp, barevné filtry na pozorování planet, mlhovinové filtry atd. O jejich nákupu je však dobré se poradit.

dalekohled SkyPubl. Sky Atlas 2000 Filed vers. Pro začátečnické pozorování oblohy jsou prakticky nezbytností mapy. Tou úplně základní je otočná mapka, která nastavením data a času ukáže, která souhvězdí a jasné hvězdy jsou právě vidět. Je to levná pomůcka k nezaplacení. Naopak drahým dárkem může být kvalitní hvězdný atlas, podle kterého lze hledat zajímavé objekty mimo dosah lidského oka. Pro venkovní použití se osvědčují laminované verze (proti zmáčení rosou).

kniha Pokud jde o úplného začátečníka, další vhodnou pomůckou je dobrý průvodce oblohou - knížka formátu do kapsy u bundy, popisující nejzajímavější objekty v jednotlivých souhvězdích, nejlépe doplněná mapkami. Pro pokročilé jsou i pokročilejší verze, popisující podrobně jednotlivé typy objektů i s jejich fotografiemi, kresbami a popisy jak jsou vidět v různých velikostech dalekohledů (asi vedoucím dílkem a "biblí" je anglický dvojdílný průvodce "Night Sky Observer Guide").

Nutnou drobností je červená svítilna. Lidské oko je nejméně citlivé k červené barvě, pozorovatelé si tedy na mapky, na poznámky či na manipulaci s dalekohledem svítí velmi tlumenými červenými lampičkami, aby si neporušili přivyknutí oka tmě. Červená světýlka jsou dnes většinou na bázi LED.

dalekohled LED svítilna se stavitelným jasem Je jistě řada dalších drobností, které by začátečníka potěšily jako dárek - namátkou kufřík na příslušenství, LED hledáček pro snadné a rychlé vyhledání objektu, dózy na okuláry, vyhřívání objektivu proti orosení, nepřeberné množství knížek, plakátů, map, teplé boty, dobrý kulich atd.

Kdož jste dočetli až sem, doufám, že jsme Vám pomohli zorientovat se a vybrat svým blízkým vhodný a cenově dostupný dárek. S podrobnějšími dotazy se na nás můžete obrátit telefonicky 284 820 939, e-mailem celestron@celestron.cz nebo nás navštívit osobně - jsme jen minutku od metra "B" Hloubětín.

Praha 25.2. 2005, Jan Zahajský

mesic
Snímek Měsíce pořízený CCD kamerkou Celestron NexImage.

...hvězdám blíž

50 let firmy Celestron

Jubileum firmy CELESTRON


Naši partneři:

Česká astronomická společnost
Přístrojová sekce ČAS
Astrofórum Časopis Astropis

aktualizace:
14. 06. 2012
produktů:
6284